Osteoporóza sama o sobě nebolí, proto bývá často označována za tichého zloděje kostí. Bolestivé jsou až následné zlomeniny, které je nutné v mnoha případech řešit chirurgickým zákrokem. Pacient bývá dlouhodobě upoután na lůžku a ohrožují ho další, tentokrát i život ohrožující komplikace, mezi které patří například zánět plic. Lékaři každoročně evidují kolem 20 000 případů klinicky zdokumentovaných zlomenin obratlů vzniklých v důsledku neléčené osteoporózy. U dalších 20 000 pacientů se neléčené onemocnění projeví zlomeninami v oblasti kyčelního kloubu. U pacientek, které zlomeninu prodělají, se však v mnoha případech nezjišťuje primární příčina vzniku zlomeniny. Ženy nejsou denzitometricky vyšetřeny a tím pádem ani léčeny. Denzitometrické vyšetření kostní je nebolestivé a používá se ke stanovení hustoty kostní tkáně a k určení množství minerálů v kostech. Lékař je díky tomuto vyšetření schopen odhadnout, jak velká jsou rizika zlomenin spojených s osteoporózou. Vyšetřen by měl být každý, u koho se objeví podezření na osteoporózu nebo kdo utrpěl zlomeninu kosti po působení nepřiměřeně malé úrazové síly a u koho byla zjištěna zlomenina obratle neúrazového původu. Internetové stránky
Mezi rizikové faktory podílející se na rozvoji osteoporózy patří např. ženské pohlaví, předčasná menopauza (tzv. přechod), poruchy menstruačního cyklu, vyšší věk, kouření, nadměrné a časté pití alkoholu, snížený přísun vitaminů C a K, nízká hladina vitamínu D, užívání kortikoidů a léků potlačujících záchvaty. Na vznik osteoporózy mohou mít vliv také jiná onemocnění jako jsou revmatoidní artritida, cukrovka či střevní zánětlivá onemocnění. V rámci prevence se doporučuje dostatečná pravidelná pohybová aktivita, ideální je turistika. Organizmus by měl mít dostatečný přísun bílkovin, vápníku a vitamínů C, D a K.
Cílem léčby osteoporózy je zabránit úbytku množství a zhoršení kvality kostní tkáně. Správný léčebný postup souvisí s věkem pacienta, pohlavím a přítomností rizikových faktorů. Základním předpokladem úspěšné léčby je motivace pacienta, aby aktivně spolupracoval s lékařem, dodržoval životosprávu a samovolně nevynechával předepsané léky. K léčbě osteoporózy se používají různé léky, mezi které patří vápník a vitamín D, bisfosfonáty, pohlavní hormony, kalcitonin a parathormon. Správný denní příjem vápníku by měl dosahovat u dospělých osob ve věku do 50 let nejméně jednoho gramu za den. U osob starších padesáti let a zvláště u osob trpících osteoporózou je toto množství ještě o polovinu vyšší, tj. 1500 mg. Doporučené množství je nutné pro udržení pevnosti kostí. Vitamín D je velice důležitý pro vstřebávání vápníku ve střevech. I dostatečné množství vápníku v potravě je bez správného příjmu vitaminu D organismem nedostatečně využito. Vitamín D je tělo schopno samo vytvářet v kůži, pokud je vystavena slunečnímu záření. Vitamín D je obsažen například ve vaječných žloutcích, v mléce, mořských rybách a játrech.
Léky patřící do skupiny bisfosfonátů ovlivňují aktivitu buněk, které se účastní na odbourávání kostní tkáně. Podle dostupných studií vede jejich užívání již po jednom roce léčby k významnému vzestupu hustoty minerálů v kostní tkáni. Při léčbě bisfosfonáty rovněž klesá riziko zlomenin, a to zejména v oblasti obratlů, ale i v oblasti krčku stehenní kosti. V současnosti jsou doporučovány jako léčivo první volby u žen i mužů, nicméně pro jejich podávání platí poměrně striktní kritéria. Bisfosfonáty se mohou podávat v tabletách, a to jednou týdně či jednou za měsíc. Moderní metodou je podávání léku v injekci každé tři měsíce. Léčba bisfosfonáty má jen velmi málo nežádoucích účinků a pacienti ji dobře snášejí.
Zdroj spolehlivých informací =
Internetové stránky www.osteoporoza.cz jsou určeny laikům i odborné veřejnosti. Informace tak najdou jak pacienti s osteoporózou a jejich blízcí, ale lékaři ze všech oborů. Jsou zde základní informace o osteoporóze, příčiny vzniku a rizikové faktory tohoto onemocnění, možnosti prevence a léčby. S konkrétním dotazem se mohou v sekci Poradna lékaře obrátit na odborného lékaře. Součástí stránek jsou též interaktivní kalkulačky, jež umí vypočítat riziko vzniku osteoporózy, otestovat riziko vzniku zlomeniny a určit, zda stravovací režim konkrétního člověka obsahuje dostatek vápníku. Užitečným pomocníkem je mapa České republiky s kontakty na Osteocentra, odborná pracoviště zaměřená na pacienty s osteoporózou. Obsah stránek je pravidelně aktualizován, kromě novinek v léčbě osteoporózy a zajímavostí, zde návštěvníci najdou informace o dietách a zprávy o vhodných pohybových aktivitách. K rozvoji obsahu stránek přispívají sami čtenáři v sekci Zkušenosti čtenářů.
MUDr. Jiří Pešina
mobil:
e-mail:
Provozovatelem těchto webových stránek je společnost ROCHE s.r.o., Sokolovská 685/136f, 186 00 Praha 8, tel. +420 220 382 111. Webové stránky a všechny její prvky jsou chráněny autorským právem a jakékoliv neoprávněné zásahy jsou protiprávní a postižitelné v občanskoprávní či trestněprávní rovině. Sekce „Produktové informace pro lékaře“ je přístupná pouze pro lékaře a farmaceuty, kteří mohou předepisovat léčivé přípravky dle příslušných právních předpisů. Webové stránky dodržují oborová etická pravidla a kodex Asociace inovativního farmaceutického průmyslu a Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací.