Revmatoidní artritida

MABRA

Revmatoidní artritida je nejčastějším a nejznámějším revmatickým onemocněním. Zatím ještě není přesně znám mechanismus vzniku této choroby, ale je jisté, že souvisí s obranným imunitním systémem. Při jeho nesprávném fungování tělo ničí své vlastní zdravé buňky.

První příznaky onemocnění bývají často podobné příznakům chřipky. Pacient se cítí unavený, někdy má zvýšenou teplotu a stěžuje si na bolest kloubů na rukou a nohou. Klouby bývají bolestivé, často oteklé nebo naplněné výpotkem. Pacient pociťuje ztuhnutí a menší pohyblivost kloubů, zvláště po delší době klidu, např. ráno po probuzení. Obtíže zhoršuje chladné prostředí.

Při revmatoidní artritidě je důležité maximálně chránit své klouby. Noste vhodnou ortopedickou obuv a často střídejte polohu. Asi po 20 minutách sezení v křesle se postavte, projděte se po pokoji, protáhněte se, zacvičte si. Nepřetěžujte drobné klouby rukou nošením těžkých břemen a raději používejte tašku na kolečkách. Bolest můžete zmírnit přiložením ledového obkladu na bolestivý kloub. Zmražené sáčky je třeba před přiložením na postižený kloub zabalit do látky, protože jinak byste si způsobili omrzliny! Ledový obklad můžete na bolavý kloub přiložit až 4x denně na dobu 10 minut.

Vzhledem k tomu, že příčina revmatických chorob dosud nebyla plně objasněna, současná medicína neumí tuto chorobu zcela vyléčit. Cílem léčby je zpomalit postup onemocnění a zmírnit příznaky. Žádné léky byste nikdy neměli přestat užívat bez konzultace s lékařem. V případě kortikoidů by vás jejich náhlé vysazení mohlo ohrozit i na životě! Naprosto nezbytnou součásti léčby je rehabilitace, tj. soustavné, pravidelné procvičování všech kloubů k udržení svalové síly a funkčního rozsahu pohybu. Nepřejídejte se! Každý kilogram navíc zatěžuje nemocné klouby, a tím je dál poškozuje.

Revmatoidní artritida není smrtelné onemocnění, nicméně omezuje život pacienta a může vést až k trvalé invaliditě a naprosté závislosti na pomoci ostatních.