Chřipka

influenza

Chřipka je nakažlivé virové onemocnění postihující převážně dýchací cesty. Má výrazné celkové příznaky, mezi které patří vysoká horečka, zimnice, únava, bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Chřipkové viry se z člověka na člověka šíří tzv. kapénkami. Jde o mikroskopické infekční částečky hlenu a slin obsahujících velké množství virových částic. U nemocného člověka jsou viry ve velkém množství přítomny v sekretu dýchacích cest. K tvorbě a uvolňování kapének pak dochází při kašlání, kýchání, ale i běžném mluvení. Kapénky se společně s okolním vzduchem dostávají při vdechu do dýchacích cest dalších lidí.

Intenzita výskytu chřipky není v průběhu roku rovnoměrná. Nejvíce případů lze pravidelně pozorovat v zimě, roční výskyt chřipky vrcholí v lednu nebo v únoru.

Většina lidí má tendenci chřipku podceňovat. Málo se však ví, že chřipka, ač jedna z nejběžnějších, je zároveň jednou z nejstrašnějších chorob, se kterými se lidstvo potýká. Počtem svých obětí se řadí k těm nejsmrtelnějším.

Chřipka může proběhnout jako lehké onemocnění, pokud je pacient ochoten dodržet klidový režim a ležet v posteli. V opačném případě může dojít ke komplikacím. Jejich závažnost se potom pohybuje od relativně neškodných až po život ohrožující dramatické stavy.